کارآفرین (Entrepreneur)

 كارآفرین كسی است كه متعهد می شود یك فعالیت اقتصادی را سازماندهی، اداره و تقبل نماید. بعضی از دانشمندان نظیر شومپیتر، كارآفرین را مهمترین عامل توسعه اقتصادی دانسته‌اند. وی معتقد است كارآفرین یك مدیر صاحب فكر و ابتكار است كه همراه با خلاقیت، ریسك پذیری، هوش، اندیشه، و وسعت دید، فرصتهای طلایی می آفریند. او قادر است كه با نوآوریها تحول ایجاد كند و یك شركت زیان ده را به سوددهی برساند.

 

خلاقیت (Creativity) و نوآوری (Innovation)

خلاقیت، نقطه آغاز و به اصطلاح موتور نوآوری است. نوآوری در واقع تلاش برای تبدیل ایده‌های خلاق به محصول و فرآیند است. خلاقیت به ایجاد ایده‌های جدید، توجه دارد و نوآوری به کاربرد آن. خلاقیت، بیشتر شامل جنبه‌های فکری و نظری است و نوآوری بیشتر شامل جنبه‌های کاربردی و عملی است. به عبارتی دیگر، طراحی و پیشنهاد فکرها و ایده‌ها و طرحهای نو را "خلاقیت" و اجرا و پیاده کردن آنها را "نوآوری" گویند .

 

طرح کسب و کار (Business Plan)

سندی است که وضع موجود شرکت را بیان و برنامه‌های پیش‌بینی شده‌ی آن برای چند سال آینده را ارائه نموده و  اقدامات کسب و کار را برای یک دوره‌ی زمانی مشخص به صورت خلاصه ارائه می‌دهد.

 

پارک علم و فناوری(Science and Technology Park)

 يک پارک علمي سازماني است که به وسيله متخصصان حرفه اي اداره مي شود و هدف اصلي اين سازمان افزايش ثروت در جامعه از طريق تشويق و ارتقاء فرهنگ نوآوري و افزايش قدرت رقابت در ميان شرکتها و مؤسساتي است که متکي بر علم و دانش در محيط پارک فعاليت مي کنند. براي دستيابي به اين هدف يک پارک علمي با ايجاد انگيزش و مديريت جريان دانش و فناوري در ميان دانشگاهها، مراکز تحقيق و توسعه، شرکتهاي خصوصي و بازار، ايجاد و رشد شرکتهاي متکي بر نوآوري را از طريق مراکز رشد (incubator) و فرآيندهاي زايشي (Spin.off) تسهيل مي نمايد. پارکهاي علمي همچنين خدماتي با ارزش افزوده بالا و فضاهاي کاري و تأسيسات مناسب و کيفي به مؤسسات مستقر در پارک ارائه مي نمايند.

 

مرکز رشد فناوری (Technology Incubator)

مرکز رشد یا انکوباتور، یکی از ابزارهای رشد اقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

 

معرفی مراکز رشد فناوری

مرکز رشد (Incubator)، یکی از ابزارهای رشداقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند.

استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیتها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

امروزه بیش از ۳۰۰۰انکوباتور در سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در کشورهای آمریکا و ژاپن مستقر هستند.

 

مخاطبان اصلی مرکز رشد

كليه محققان، دانش آموختگان و نوآوران با هويت حقوقي مستقل يا هسته هاي تحقيقاتي و واحدهاي نوپاي صنايع كه آمادگي دارند با ارائه طرح شغلي مناسب براي ايجاد حرفه و شغل متكي بر دانش و فناوري اقدام نمايند.

اولويت پذيرش با موسسات داراي تيم كاري متشكل از فارغ التحصيلان دانشگاهي و نوآوران است كه طرح هاي فناورانه مبتني بر فناوري هاي نوين دارند. طرح ها و ايده هاي متناسب با اولويت ها و فرصت هاي موجود در استان در اولويت قرار دارد . موسساتي كه در شناسايي ايده محوري و ارائه برنامه كاري ابهاماتي دارند مي توانند در دوره رشد مقدماتي پذيرش شوند .

در این مرکز مخاطبان ابتداء در مرحله رشد مقدماتی پذیرش می شوند و سپس توجه به احراز شرایط علمی ، تخصصی و میزان پیشرفت در ایده فناورانه خود به مرحله رشد ورود خواهند یافت .

 

دوره رشد مقدماتی (Pre-incubation)

اهداف دوره:

دستیابی به نمونه اولیه تایید شده جهت تجاری سازی در مراحل بعدی

تکمیل تیم کاری و ثبت هویت حقوقی

تهیه برنامه کاری کسب و کار (Business Plan )

 

مدت دوره :

3 تا 6 ماه و در صورت لزوم تا 9 ماه قابل تمدید است .

 

ارائه خدمات حمایتی:

در این دوره به افراد مشاوره و آموزشهای لازم جهت تثبیت ایده و برنامه کاری ، شناسایی گروههای کاری و ایجاد هویت حقوقی مستقل داده می شود .

 

دوره رشد (Incubation):

شرایط پذیرش در این دوره :

داشتن ایده فناورانه که مراحل مطالعاتی آن طی شده باشد

دارا بودن ترکیب مناسبی از نیروهای متخصص در قالب یک واحد حقوقی مستقل

ارائه برنامه کاری مصوب در مرکز رشد

طول مدت دوره رشد 3 سال

 

ارائه خدمات حمایتی در سطح بالاتری نسبت به دوره مقدماتی

 

شاخص های رشد یافتگی

رشد علمی و فناوری

رشد مالی و اقتصادی

رشد سازمانی